Grgranje s slano vodo blaži vneto grlo in deluje antiseptično
Slana voda velja za eno najstarejših domačih sredstev za lajšanje bolečin v grlu, prehlada in težav v ustni votlini. V času, ko se širijo virusi in bakterije, mnogi posegajo po naravnih metodah, med katerimi je grgranje slane vode ena najučinkovitejših.
Znanstveno je potrjeno, da grgranje tople slane vode pomaga zmanjševati vnetje, očistiti nosne poti in ustaviti širjenje škodljivih mikroorganizmov. Sol deluje antiseptično in mehansko pomaga pri čiščenju ustne votline, kar jo naredi uporabno tako pri blaženju simptomov vnetega grla kot tudi pri vsakodnevni ustni higieni. V primerjavi z raztopinami na osnovi alkohola je manj dražilna in primernejša za daljšo uporabo.
Z rednim grgranjem lahko omilimo bolečine pri virusnih okužbah zgornjih dihal, očistimo sluz in zmanjšamo otekanje sluznice. Prav tako zmanjšujemo možnost zobne gnilobe in vnetij dlesni, kar je posebej priporočljivo po zobozdravstvenih posegih, saj raztopina razkužuje rane v ustih.
Poleg zdravilnih učinkov na grlo in ustno votlino lahko slana voda učinkovito odstranjuje tudi ostanke hrane in zmanjšuje nastajanje zobnih oblog.
Za pripravo domače raztopine zadostuje, da v topli prečiščeni ali filtrirani vodi raztopimo pol čajne žličke soli na eno skodelico. Grgramo približno 10 do 15 sekund, pri čemer tekočine ne smemo požirati. Celoten postopek lahko ponovimo večkrat dnevno, vendar se ne priporoča otrokom, mlajšim od šestih let, saj še niso sposobni pravilnega grgranja.
Grgranje s slano vodo tako ostaja preprost, cenovno dostopen in učinkovit način za ohranjanje zdravja grla in ustne votline.