Krško pripravlja javno razgrnitev sprememb občinskega prostorskega načrta
Mestna občina Krško bo med 5. majem in 20. junijem izvedla javno razgrnitev sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta (SD OPN 1). Gre za enega ključnih strateških dokumentov občine, s katerim se bodo določile usmeritve za nadaljnji prostorski razvoj območja. V času razgrnitve bo mogoče podati pripombe in predloge, načrtovani sta tudi dve javni obravnavi – 14. in 28. maja v sejni sobi A na sedežu občine.
Po besedah župana Janeza Kerina bo SD OPN 1 omogočil usklajeno umeščanje stanovanjskih, gospodarskih in prometnih ureditev ter drugih posegov v prostor. Pri pripravi dokumenta je občina prejela 850 pobud, od katerih jih je bilo veliko podvojenih. Pozitivno so se opredelili do približno 80 odstotkov, v načrt pa je bilo vključenih 348 posegov. Uskladili so tudi namensko rabo s stanjem na terenu, na novo je bilo evidentiranih okoli 3.500 poligonov stavbnih zemljišč, predvsem na vinogradniških območjih.
Vodja občinskega oddelka za prostor Petra Ereš Malus je predstavila ključne vsebine načrta: prerazporeditve stavbnih zemljišč, razvojne pobude za gospodarstvo, turizem in kmetijstvo ter uskladitve s prostorskim stanjem. Posebna pozornost je bila namenjena presoji vplivov na okolje, zato je bilo pripravljeno tudi okoljsko poročilo.
Načrt predvideva zmanjšanje kmetijskih zemljišč za 330 hektarjev in povečanje gozdnih površin za 112 hektarjev. Približno 279 hektarjev kmetijskih zemljišč bo spremenjenih v gozdna, 68 hektarjev gozdnih zemljišč pa v kmetijska. Največ sprememb je namenjenih širitvi stanovanjskih površin, sledijo površine za kmetijska gospodarstva.
Direktorica občinske uprave Ajda Štrucl je povedala, da bo dokument v času razgrnitve dostopen na spletni strani občine in v pregledovalniku PISO. Fizična razgrnitev bo potekala v nadomestnih prostorih na CKŽ 23, kjer trenutno deluje občinski oddelek za urejanje prostora, ter v vseh krajevnih skupnostih in mestnih četrtih. Občani bodo obveščeni tudi prek Posavskega obzornika, uradnih kanalov občine in z obvestilom, ki ga bodo prejela vsa gospodinjstva.
Po zaključku razgrnitve bo občina oblikovala stališča do vseh pripomb in pripravila končni predlog dokumenta. Ta bo moral pridobiti še mnenja nosilcev urejanja prostora in Vlade RS, saj so predvideni tudi posegi na območja državnega prostorskega načrta. V Krškem pričakujejo, da bo prostorski akt sprejet v prvi polovici leta 2026.