Kako ravnati ob srečanju z medvedom in kako poskrbeti za varno sobivanje z velikimi zvermi?
V obdobju povečane aktivnosti medvedov je pomembno, da obiskovalci gozdov upoštevajo osnovna varnostna pravila in tako zmanjšajo možnost neželenega srečanja z največjo slovensko zverjo. Čeprav se medvedi v večini primerov človeku umaknejo, lahko pride do nevarnih situacij, zlasti v primerih, ko gre za srečanje z medvedko z mladiči ali če se medved počuti ogroženega.
Strokovnjaki svetujejo, da se v gozdu vedno opozarja nase, še posebej v gostem rastju in na nepreglednih delih poti. Pse je nujno imeti na povodcu, saj lahko sprožijo nevarno reakcijo medveda, če ga zasledujejo in nato pobegnejo nazaj k lastniku. Če medveda opazimo, se mu ne smemo približevati. Umik naj bo miren in počasen, brez kričanja ali naglih gibov. V redkih primerih, ko medved izvede tako imenovani lažni napad, je priporočljivo obstati ali se počasi uleči na tla z obrazom navzdol.
Poleg tega nikoli ne smemo hraniti medveda, tudi če se zdi neškodljiv. Prav tako se je treba izogibati krajem, kjer bi lahko bile ostanke plena ali brlogi. Hrano in odpadke je treba shranjevati v zaprtih posodah, ki niso dostopne divjim živalim, saj povezovanje hrane s človekom lahko vodi v povečano tveganje za konflikte.
V Sloveniji poleg rjavega medveda živita še volk in ris, ki prav tako sodita med velike zveri. Medtem ko sta populaciji medveda in volka stabilni, ris ostaja ogrožen. Vse tri vrste so zavarovane z nacionalnimi, evropskimi in mednarodnimi predpisi.
Država za spodbujanje sobivanja z velikimi zvermi izvaja različne ukrepe, kot so sofinanciranje zaščitnih ukrepov, izplačevanje odškodnin za povzročeno škodo, monitoring populacij in informiranje javnosti. Pri oblikovanju teh ukrepov sodelujeta interesna in strokovna posvetovalna skupina, v kateri so predstavniki različnih ministrstev, znanstvenih ustanov, občin, kmetov, lovcev, naravovarstvenikov in rejcev.
Z razumevanjem vedenja divjih živali ter doslednim upoštevanjem preventivnih nasvetov lahko omogočimo sobivanje ljudi in velikih zveri ter obenem ohranimo naravno ravnovesje.